​​K začátku školního roku novou školu v Rajhradicích otevřít nestihneme

Vodu, která zatekla pod podlahu musí speicializovaná firma vysušit. Stavba školy měla od počátku mírný náskok a vše vypadalo, že se podaří ji otevřít k 1. září 2021. Bohužel řada nepříznivých okolností v posledních měsících mnohé dokončovací práce a tedy i otevření zpozdila.

Nová škola v září neotevře.“Z objektivních důvodů bohužel novou školu k prvnímu září neotevřeme. Moc jsme si to přáli, aby děti dostaly novou školu hned k zahájení školního roku, ale okolnosti dokončení celé stavby nejsou příliš příznivé,” uvedl starosta Rajhradic Luboš Přichystal.

Podle smlouvy se stavební firmou Unistav měla být škola dokončena do konce října letošního roku. Jak stavbaři, tak vedení obce i školy dělali vše pro to, aby se termín dokončení stavby a tím i termín otevření školy uspíšil. Vše tomu nasvědčovalo. Od začátku výstavby šlo všechno více méně bez problémů, řada prací se stihla před termíny.

V posledních týdnech a měsících se objevila řada problémů, které dokončení školy a její otevření komplikují. Hlavním důvodem „zpoždění“ byla pojistná událost, která se stala vlivem červnových bouřek na Jižní Moravě. Srážky byly natolik vydatné, že zatopily základovou desku nově stavěné tělocvičny a přes zabedněný otvor mezi novou školou a tělocvičnou se voda dostala do konstrukce podlahy v přízemí školy. Událost řešily obě stavební firmy mezi sebou a s pojišťovnou. Obec se na nákladech na opravy nebude finančně nijak podílet.

Vodu, která zatekla pod podlahu musí speicializovaná firma vysušit.“V současnosti je přízemí již čtvrtý týden „obsazeno“ specializovanou firmou, která vysouší prostory v konstrukci podlah a také vlhké zdi. Podle výsledků měření by mělo být vysoušení hotové do pátku třináctého srpna,” vysvětlil současnou situaci ve škole místostarosta František Marcián.

Jak si jistě mnozí všimli, z okna školy jsou vyvedeny hadice. Právě těmi je odváděn vlhký vzduch z vysoušečů.

“Tato událost zastavila dokončovací práce. Dokud nebude vysoušení hotové a opraveny škody napáchané vlhkostí, nemůžeme nechat nainstalovat zařízení kuchyně, vybavení jídelny, nábytek do šaten, vybavení ředitelny, vybavení družiny a dalších prostor,” uvedl Marcián.

Třídy jsou barevně odlišeny a jsou vybaveny novými dotykovými tabulemi!Termín otevření školy se tak posouvá do dalších měsíců, záležet bude na rychlosti oprav škod po vlhkosti a odstranění nedodělků, které se najdou na každé dokončované stavbě. Dalším možným zdržením, které bohužel nejsme schopni ovlivnit může být vybavení školy. I když je veškeré vybavení již nějakou dobu objednáno, dodací lhůty se neustále mění. To je současný trend v mnoha odvětvích, který se naneštěstí časově sešel s dokončením naší nové školy.

Vytvořeno: 17. 8. 2021
Poslední aktualizace: 15. 11. 2022 13:34