Kouřová zkouška svod dešťovky do kanalizace odhalí!

Kouřová zkouška svod dešťovky do kanalizace odhalí! Podtlaková kanalizace funguje v Rajhradicích už od roku 2006. V posledních letech se ale potýká s problémy, které přináší nesprávné používání kanalizace některými obyvateli naší vesnice.

Odpadová trupka ucpaná hadrem na zem.Odstranění těchto poruch na domovních podtlakových šachtách vyžaduje nejen čas pracovníků VAS a.s., ale také dodávku náhradních dílů na podtlakové ventily. Tyto zvýšené náklady na provozování kanalizace se pak bohužel projeví v kalkulaci stočného na další období pro všechny uživatele.

“Momentálně řešíme dva největší problémy. Svody dešťové vody do podtlatkového systému u některých domů v obci. Druhým problém je, že někteří odběratelé do podtlakové kanalizace splachují věci, které tam nepatří. Nevěřili byste tomu, ale při odstraňování závad objevujeme v systému kanalizace kartáče, hřebeny, ale také třeba velké množství tuků,” vysvětlil Pavel Nevídal z Vodárenské akciové společnosti, která v Rajhradicích podtlakovou kanalizaci provozuje.

Závady v podtlakových šachtách vznikají tak, že se nasátím věcí, které nepatří do kanalizace, zablokuje podtlakový ventil, odsaje se veškerá odpadní voda ze šachty, a zaseknutý ventil nasává vzduch a tím se ztrácí podtlak v kanalizaci.

Velké množství tuku způsobí ucpání senzorické trubice a šachta se postupně celá zaplní odpadní vodou. Poruchy podtlakových šachet kvůli dešťové vodě způsobuje velké množství vody, které podtlaková šachta u domu nedokáže odsát a výsledek je stejný. Šachta přestane fungovat. Proto dešťová voda do naší nakalizace nepatří!

Odpadová šacha zanesená tukem.“Na místo pak musí vyjíždět zaměstnanci VAS a.s., aby tyto závady odstranili a kanalizaci zprovoznili. Takový výjezd nás stojí i několik tisíc kroun a tím se zvyšují náklady na provoz a údržbu celé kanalizační sítě,” vysvětlil Nevídal. Je třeba, aby všichni, kdo jsou na kanalizaci připojení, vypouštěli do kanalizace pouze splaškové vody z domácnosti. Není možné do kanalizace vypouštět dešťovou nebo balastní vody. Přesto se tak v řadě případů děje! Proto Vodárenská akciová společnost přistoupila už v loňském roce ke kontrolám podtlakové sítě v Rajhradicích.

Kontroly se provádí tzv. kouřovou zkouškou, kterou se prokazatelně zjistí, když je na kanalizační síť napojen odvod dešťové vody ze střech a vpustí. “V roce 2019 jsme takto odhalili už několik problémových nemovitostí. Majitele jsme písemně vyzvali, aby sjednali nápravu a vpusti dešťové vody z do kanalizační sítě nepouštěli. Naštěstí většina z oslovených majitelů nemovitostí s námi komunikuje a zjištěné závady odstranila,” dodal Pavel Nevídal.

S podobnými kontrolami správného či nesprávného připojení ke kanalizační síti se v Rajhradicích mohli setkat už obyvatelé z ulic Opatovická, Spojovací, Krátká i Hlavní. V dalších ulicích lze pracovníky z Vodárenské akciové společnosti, kteří budou provádět kouřovou zkoušku, očekávat v následujících týdnech a měsících roku 2020.

Vstup do kanalizační šachty.

Přikládáme podmínky pro napojení nemovitosti na splaškovou kanalizaci:

1. Každá nemovitost musí mít svoji samostatnou kanalizační přípojku
  2. Splaškové a dešťové odpadní vody musí být v nemovitosti důsledně odděleny.
  3. Do splaškové kanalizační přípojky smí být připojena pouze voda z WC, koupelen, prádelen, kuchyní a bazénů.
  4. Na kanalizaci pro veřejnou potřebu nesmí být napojena kanalizační přípojka odvodňující nemovitost přes funkční septik nebo zaústěn přeliv z žumpy. V případě, že je stávající způsob likvidace odpadních vod z nemovitosti řešen výše uvedeným způsobem, musí být současně s napojením přípojky na kanalizaci vyřazen septik (žumpa) z provozu.
  5. Do splaškové kanalizace nesmí být napojeny dešťové svody ze střech, odvodnění zpevněných ploch, dvorků apod. Dále pak do této kanalizace nesmí být zaústěny vody z chlévů a hnojišť.
  6. Technický návrh splaškové kanalizační přípojky musí být zpracován v projektové dokumentaci, která musí být odsouhlasena VAS.

Vytvořeno: 28. 4. 2020
Poslední aktualizace: 15. 11. 2022 13:46