Křížek v Hlavní ulici se dočká kompletní rekonstrukce

Křížek na křižovatce Hlavní a Opatovické ulice bude opraven!

Jednou z nejstarších a nejcennějších památek v Rajhradicích je nenápadný křížek na křižovatce ulic Hlavní a Opatovická. Tahle historická stavba je dokonce chráněnou památkou, a proto její rekonstrukci musí odborně provést restaurátor, schválený památkovým ústavem. Opravy se křížek dočká již letos!

Křížek je chráněnou památkou. Ale je v havarijním stavu.„Dlouhodobě víme, že křížek na Hlavní ulici potřebuje celkovou rekonstrukci. Zapracoval na něm zub času a také se na něm podepsala sílící doprava, zejména  velká nákladní auta,“ popsal situaci starosta obce Luboš Přichystal. Na havarijním stavu se rozhodně podepisují také auta, která parkují bezprostředně u křížku. Kříž v posledních letech také dost zastínila lípa, která roste v jeho blízkosti.
 „V souvislosti z řadou velkých investic v obci jsme v posledních dvou letech čekali na vypsání té správné dotace, která by nám rekonstrukci této chráněné památky pomohla zafinancovat.,“ prozradil František Marcián, místostarosta Rajhradic. Letos jsme prostřednictvím městského úřadu v Židlochovicích požádali o dotaci z Ministerstva kultury ČR.

V rámci téhle rekonstrukce se obecní zastupitelé bavili také o možnosti křížek o několik metrů posunout směrem k váze. Momentálně je kříž docela výrazně zastíněn zmíněnou lípou takže by mu to posunutí pomohlo více vyniknout.  Současně by se kolem kříže měla vytvořit také větší „ochranná zóna“ pomocí plotu vykovaného rajhradickým kovářem Zdeňkem Mittnerem.

Křížek je chráněnou památkou.V současné době je podepsaná smlouva s brněnským restaurátorem Josefem Červinkou, který celou opravu a všechny odborné restaurátorské činnosti na křížku provede. Celkem by to celé mělo stát včetně DPH 227 tisíc, ale obec si již požádala o dotaci  ve výši 180 tisíc korun. Práce by měly začít v červnu a dokončeny musí být dle smlouvy nejpozději do konce roku.

Datum vložení: 7. 6. 2021 11:15
Datum poslední aktualizace: 15. 11. 2022 13:34
Autor: