Obecní střechy by mohly pokrýt solární panely

Střecha nové základní školy by mohla nést také solární panely.

Vedení obce v souvislosti s energetickou nestabilitou posledních měsíců vážně uvažuje o využití dotací na instalaci fotovoltaických panelů na střechy obecních budov. Záměr je zatím v začátku, ale vzhledem k tomu, že dotace na fotovoltaické elektrárny jsou nárokové, je tedy jasné, že ji žadatel získá

 

“Obec disponuje velkým množstvím objektů, které by na svých střechách mohly nést solární panely. Mluvíme tady samozřejmě o nové škole, ale také o budově mateřské školy, staré škole, střechách areálu obecního úřadu,” vysvětlil směr uvažování vedení obce místostarosta František Marcián.
Výše dotace se v současnosti pohybuje kolem 40 % vynaložených peněz nákladů. Náklady se vrátí v řádu do 10 – ti roků, vzhledem ke stoupajícím cenám energií se dá předpokládat i rychlejší návratnost. Poté bude systém už jen šetřit náklady. Garantovaná životnost solárních systémů je v současnosti 25 let, skutečná bude i delší. Obec momentálně oslovila odborníka, který navrhne efektivní řešení, případně celý systém vhodně doplní třeba tepelnými čerpadly či bateriovými úložišti.
“Požadujeme, aby se na všechny naše objekty podíval komplexně. Je možné, že odborník uvidí efektivní řešení i v propojení některých objektů. Jde o to, jestli řešit každou budovu zvlášť, nebo bude možné a vhodné některé poskládat v propojený systém,” doplnil František Marcián.
Jakmile budeme mít návrh s výpočtem úspor na jedné straně a odhadovaných nákladů na druhé straně, rozhodne zastupitelstvo obce, jestli do toho půjdeme, eventuelně panely umístíme pouze tam, kde to bude nejefektivnější.

Datum vložení: 28. 5. 2022 8:00
Datum poslední aktualizace: 15. 11. 2022 13:31
Autor: