S čím Vám můžeme pomoci
Obecní úřad
Rajhradice, Krátká 379
664 61, Rajhradice
S čím Vám můžeme pomoci
Do kaple bylo v rámci její rekonstrukce v 80. letech pořízeno osm vitráží. Ty ale, patrně nedorozuměním, byly vyrobeny na výšku místo na šířku a tudíž do oken nepasovaly. Řemeslníci tuto prekérní situaci vyřešili tak, že prostě vitráže ořízli a zasadili do oken, i když jim tentokrát chybělo něco na šířku.
Po nedávné celkové rekonstrukci kaple, kterou z velké části financovala samotná obec Rajhradice bratr František z rajhradského benediktinského opatství inicioval a zorganizovat rekonstrukci a doplnění těchto vitráží u Jana Karka – vitráže ve Cvikově tak, aby v oknech nebyly pouze části postav světců, ale světci celí.
“Peníze na celkem osm opravených vitráží jsme získali z různých zdrojů. Obec zaplatila dvě vitráže sv. Kláry a sv. Barbory v ceně 128 000 korun. Stejnou částkou na další dvě vitráže sv. Benedikta z Nursie a sv. Leopolda Mandiče OFM Cap. přispěla rajhradská farnost. Celou polovinu oken v kapli se podařilo opravit díky štědrým darům věřících a drobných dárců,” vysvětlil bratr František.
A tak se rajhradická kaple bude moci honosit osmi vitrážemi, poslední dvě budou dokončeny koncem roku 2020. Z oken na věřící shlíží sv. Benedikt z Nursie (patron Evropy), sv. František z Asiisi (patron přírody), sv. Leopold Mandič (patron zpovědníků), sv. Hedvika Slezská (patronka vyhnanců z vlasti), sv. Klára (patronka sklenářů), sv. Barbora (patronka horníků). Poslední dvě okna patří sv. Blažeji (ochránci nemocných krčními chorobami) a sv. Marii Goretti.
Rámy oken v kapli jsou dřevěné rozdělené příčkami. Do jednotlivých otvorů okna jsou vsazeny jednotlivé části příslušné vitráže, které jsou zajištěny dřevěnými lištami. “Práce je poměrně náročná. Jednak vzhledem k umístění oken, kde je nutno použít malé lešení a samozřejmě je nutná opatrnost při vlastní montáži, aby tabulky vitráže nepraskly. Pro opravu nevratně poškozených tabulek vitráže nebo pro výrobu nové vitráže se používá speciálně ručně vyráběné sklo pro vitráže opařené speciální vypalovací barvou příslušného odstínu,” vysvětlil postup rajhradický zastupitel Jan Zemánek.
Vznik vitráží souvisí s výrobou skla a zasklívání oken. Jednou z možností výroby plochého skla je způsob, kdy se pomocí píšťaly vyfoukne válec, u kterého se oddělí dno válec se podélně rozřízne. Takový “polotovar” se znovu zahřeje a válec se rozvine do plochého tvaru. Tak vznikaly tabulky skla malého formátu. Zasklívání oken se pak provádělo spojením těchto tabulek pomocí olověného profilovaného drátu a cínové pájky.
Návštěvnost:
ONLINE:4
DNES:503
TÝDEN:2361
CELKEM:589072
Mohlo by Vás zajímat